receptČastým jevem ve fitku je dnes cvičenec, který se zaměřuje čistě na svalové partie, které jsou vidět. Odcvičí tedy pár cviků na triceps, prsa a biceps. Prostě se napumpuje. Efekt u baru na letní diskotéce to sice má, ale posílení těla je potřeba brát komplexně a vyváženě. Jako dobrý příklad je přirovnání lidského těla ke kolu. Osu kola tvoří ramenní pletenec, trup a boky. Paprsky jsou naše dolní a horní končetiny. (Ulrich Strunz, 2008)

Aby celé kolo „neházelo osmu“ je třeba aby všechny paprsky byly řádně vycentrovány, tedy v rovnováze. Pokud je kolo nevyvážené, energie se nepřenáší rovnoměrně a dochází k velikénu zatěžování kloubů a jejich nadměrnému opotřebení.
Testem rovnováhy může být schopnost zvládnutí dřepů kolem 15 opakování, schopnost udělat kotrmelec vzad do stoje vzpřímeného a udržení rovnováhy na jedné noze (např. holubička).

Zajímavý vliv pevného středu těla zaznamenáváme při dýchání.
Vyzkoušejte ve stoji zatlačit ramena dozadu a následně dolů. Hlavu narovnejte. Hluboce se nadechněte.
Nyní by se vám mělo dýchat mnohem lépe a hlouběji. Dojde k lepšímu okysličení organismu, zlepšení nálady a odstranění únavy. Současné vědecké výzkumy potvrzují, že mělký dech může způsobovat únavu a malátnost (Nesnídalová, online: jnesnidalova.webnode.cz)

Vyzkoušejte si toto dýchání vždy, když je to možné. Pokud se hluboké dýchání stane stejným návykem (rituálem), jako čištění zubů, máte  o denní dávku kyslíku navíc postaráno.

Pokud vás příspěvek zaujal a těšíte se na další, sdílejte a doporučte jej dalším…