V dnešním článku se dozvíte, jak by měl vypadat jeden den podle zásad dělené stravy.
Jednoduše zjistíte, co a kolik můžete sníst např. při snídani nebo u oběda a přibližně v jakých časových intervalech byste měli jíst.
Závěrem zhodnotíme dělenou stravu očima odborníků na výživu a celkový přínos této metody stravování pro náš organismus.
V zásadě lze napsat, že tento článek vám postačí jako vodítko a průvodce dělenou stravou.
Proto si přidejte článek k oblíbeným položkám, nebo jej sdílejte na Facebooku, ať se k němu snadno dostanete:)

Co je dělená strava?

Princip dělené stravy rozděluje potraviny do 3 skupin, a to podle odlišného způsobu zpracování v trávícím traktu. První skupinou můžeme nazvat jako bílkoviny, druhou jakosacharidy a třetí jako neutrální potraviny. Potraviny obsahující hodně bílkovin potřebují pro své úspěšné strávení velmi nízké pH, a tudíž hodně kyselé prostředí. U sacharidů je tomu přesně naopak. Ty vyžadují vysoké pH (tedy zásadité prostředí). Jakmile se obě látky tráví spolu, nedochází k jejich optimálnímu rozkladu a v průběhu postupu trávící trubicí může docházet k uvolňování látek ne zrovna optimálních pro fungování organismu. Třetí skupinou je tzv.neutrální skupina, kterou můžeme konzumovat buď samotnou, nebo ji kombinovat libovolně s oběma skupinami (patří sem především tuky a mléčné výrobky).

Pokud se jedná o střídání obou druhů potravin, většinou se uvádí pravidlo, že se celý den jí buď bílkoviny,nebo sacharidy a tyto dny by se měly víceméně střídat. Ti, kdo pochybují o principu této metody zase uvádějí, že když už rozdělovat, tak klidně stačí separovat pouze v rámci jednoho jídla (mezi jídly ovšem musí být významná pauza). Vše je nutno doplnit vyváženým a pravidelným pitným režimem.

Úspěšnost dělené stravy je komentována odborníky různě. Jedni mají za to, že úspěch tkví v tom, že nemícháme dohromady ty druhy potravin, které mají velmi rozdílné způsoby trávení. Obě potraviny tak mohou být stráveny beze zbytku a nedochází tak k dalšímu trávení v dalších částech trávící trubice (přičemž vznikají některé toxiny a jiné škodlivé látky). Jiní interpreti ovšem udávají, že lidský zažívací trakt dokáže dokonale zpracovat i takto rozdílné potraviny. Výhodu spatřují v tom, že si člověk reorganizuje jídelníček, sníží příjem energie (vtip je zejména v konzumaci velkého množství zeleniny – ta obsahuje hodně vlákniny, která naplní žaludek a dává tak pocit nasycení, ale přitom je nestravitelná a neznamená tak žádný energetický příjem). Tělo vlastně „hladoví bez pocitu hladu“, a tak spaluje vlastní rezervy.

„Dělená strava, oproti jiným stravovacím metodám, pro naše tělo ze zdravotního hlediska rozhodně škodlivá není. Nedochází k hladovění a člověk dostane do těla všechny důležité složky potravy. Naopak různé zdroje tvrdí, že nám dělená strava chrání náš trávicí systém, který není přetěžován trávením bílkovin a sacharidů dohromady,“ hodnotí metodu Linda Procházková, výživová poradkyně Centra krásy Bomton.

I odpůrci tohoto stylu uznávají jednu věc. I když za normálních okolností lidské tělo nemá problémy se zpracováním různorodé potravy, může přesto tento druh stravování výrazně ulehčit a pomoci jedincům se zažívacími problémy. Tento způsob stravování Vás totiž donutí přemýšlet o tom, co jíte a kdy to jíte. Už to může v některých případech pomoci.

Údaje o hmotnosti a času slouží jen pro vaši informaci. Ráno, hned jakmile vstanete byste měli vypít 1 sklenici (200 ml) nesycené minerální vody.

Snídaně
Můžete si vybrat mezi jídlem na bázi cukrů, bílkovin, nebo si dát ovocnou snídani.

Jídla na bázi cukrů:
1 krajíc celozrnného chleba (50 g) nebo 1 celozrnnou housku, či 3 plátky celozrnného knäckebrotu. Zvolený druh chleba tence protřete máslem nebo margarínem a přidejte: 30 g syrového salámu ( asi 3 tenké plátky), nebo 30 g sýra s obsahem od 60 % tuku v sušině (asi 1 plátek), nebo 50 g tvarohu (asi 2 plátky), nebo 2 kávové lžíce medu. Jako obměnu můžete snídat také müsly nebo obilnou kaši.

Jídla na bázi bílkovin:
2 vejce – jako volské oko, míchaná nebo vařená (Pozor: Nejezte více než 3 vejce za týden). K tomu můžete: rajčata, okurky, papriku, ředkvičky nebo jiné neutrální druhy zeleniny. Chléb ne!

Ovocná snídaně:
Libovolné množství čerstvého sezónního ovoce (kromě banánů, čerstvých fíků a datlí). Pokud se nechcete vzdát své kávy nebo čaje, dochuťte je troškou smetany, případně medu.
Důležité: Každé sousto důkladné rozžvýkejte a smíchejte se slinami. Káva a čaj sliny nenahrazují. Během dopoledne byste měli vypít 2 sklenky (400 ml) ovocného nebo bylinkového čaje, resp. nesycené minerální vody.

Přesnídávka
200 g čerstvého sezónního ovoce (kromě banánů, čerstvých fíků a datlí), nebo 250 ml čerstvého mléka, nebo 250 g zakysaných mléčných výrobků (např. jogurt, tvaroh, kyselé mléko nebo podmáslí).
Nebo 100 g čerstvého sezónního ovoce (kromě banánů, fíků a datlí) a k tomu 125 ml čerstvého mléka nebo zakysaných mléčných výrobků nebo 1 sklenku (asi 200 ml) ovocného nebo bylinkového čaje, resp. nesycené minerální vody.

Oběd
Na oběd si můžete vybrat buď jídlo na bázi bílkovin nebo cukrů.

Jídla na bázi bílkovin
100 – 150 g masa nebo 200 g ryby; nebo 2 vejce, nebo 60 – 80 g sýra s obsahem 50 % tuku v sušině , nebo 80 g tepelně upravených výrobků z masa. K tomu asi 400 g neutrální zeleniny nebo salátu.

Jídla na bázi cukrů
50 g obilí (váženého za syrova) nebo 60 g neloupané rýže (vážené taktéž za syrova), nebo 60 g celozrnných těstovin (vážené za syrova) , či 100 g celozrnného chleba, nebo 200 g brambor. K tomu si dejte asi 400 g neutrální zeleniny nebo salátu. Dodatečně můžete jako přísady jídel ze skupiny bílkovin nebo cukrů použít i malé množství másla, margarínu, oleje nebo smetany. Uvedené potraviny jsou neutrální a vždy vhodné. Kromě toho můžete ke každému obědu sníst ještě 30 – 50 g neutrálních potravin.
Důležité: Během hlavního jídla byste neměli nic pít. Pokud to nedokážete, pijte jen po malých doušcích, V průběhu odpoledne byste měli vypít 3 sklenky (asi 600 ml) ovocného nebo bylinkového čaje, resp. nesycené minerální vody.

Odpolední svačina
1 banán nebo tyčinka müsly bez cukru, nebo 1 kousek koláče, nebo 1 krajíček knäckebrotu s medem, nebo 2 plátky tvarohu s 1 kávovou lžící medu, nebo 1 plátek celozrnných ovesných vloček a 1 kelímek jogurtu, nebo 200 g zakysaných mléčných výrobků (např. jogurt, kyselé mléko, tvaroh, podmáslí).
Důležité Nepijte čerstvé mléko, odpoledne je těžko stravitelné. 1 šálek (asi 200 ml) ovocného nebo bylinkového čaje, resp. nesycené minerální vody.

Večeře
K večeři můžete zvolit jakékoli z jídel na bázi cukrů, (občas si můžete dát k večeři i jídlo neutrální nebo na bázi bílkovin)
50 g obilí (váženého za syrova), nebo 100 g celozrnného chleba nebo 60 g neloupané (vážené za syrova), nebo 60 g celozrnných těstovin (vážené za syrova) či 200 g brambor. K tomu si dejte asi 400 g neutrální zeleniny nebo salát a ještě 30 – 50 g neutrálních potravin a malé množství másla, margarinu, oleje nebo smetany.