Podrobnosti o hormonu hladu zvaném grelin je možné najít na wikipedii. Já jsem zažila účinky tohoto hormonu v praxi. Dočetla jsem se, že nedostatečný spánek má významný vliv na zvýšení hladiny grelinu v našem těle. A co nám vlastně tento hormonální kouzelník provede s naší psychikou a tělem? Podle literatury má za následek silný pocit hladu a jeho zvýšená hladina se dostaví zpravidla při nedostatečném spánku. Nedalo mi to a trochu jsem zaexperimentovala…
Vyzkoušela jsem na 7 dní omezit spánek na 4 hodiny denně. Během ponocování jsem nezvyšovala fyzickou zátěž, pouze jsem četla nebo sledovala televizi. Druhý den jsem pocítila hlad i po běžné snídani, tělo si vyloženě říkalo o přísun rychlé energie. Měla jsem prostě chuť na takové věci jako sladkosti, colové nápoje, prostě něco nezdravého co rychle zasytí.
Další týden jsem spala v průměru 8,5 hodiny. Výsledek: zdravá a vyvážená snídaně mě zasytila, nebyla jsem podrážděná a lehkou chuť na zákusek po obědě jsem zahnala voňavým šálkem zeleného čaje.
Domnívám se na základě mé zkušenosti, že zdravý dostatečný spánek má vliv nejen na naši postavu, ale i na psychickou pohodu.
Tak proto po nocni zbastim co najdu v lednici…:-):-) Je dulezite poznat sveho nepritele!!! Diky za tip, zkouset ani nebudu, proste zacnu poradne spat;-)
Tak dnes jsem měla možnost to otestovat ….do dvou do rána jsem seděla nad účtem a dopoledne bych pozřela celou krávu. 🙂
Naprostý souhlas, minulý týden jsem si prostě dal závazek, a spát jsem začal chodit nejpozdeji ve 22:00. Konec s vysedáváním u kompu, konec sledování Tv. Odměnou je mi dokonale svěží pocit na druhý den. Stihnu toho mnohem více a někdy si i přivstanu na vyřízení korespondence popř. krátkou procházku v parku. Zdá se sice, že je to taková banalita, ale každopádně díky za nakopnutí. U mě to funguje!